DOMAŠOV
Skoč na hlavní menu.

Zajímavá místa    

Zajímavá místa v Domašově a okolí

Obsah stránky

Šmelcovna

kaplička na Šmelcovně Šmelcovna – z německého schmelzen (tavit) – se nachází asi 4 km severovýchodně od Domašova v údolí Bílého potoka. První osídlení zde bylo již ve 13. století založením osady Podolí. Dnešní jméno Šmelcovna pochází až z roku 1794.

První písemná zmínka o štolách je z roku 1575. Tavilo se zde hlavně železo, ale také stříbro. Vypráví se pověst o 12 stříbrných sochách apoštolů v životní velikosti, které jsou uchovány někde v okolí hradu Veveří. V roce 1724 zde byla postavena vysoká pec, provoz hutě zastaven v roce 1873. Dnes je možné vidět pozůstaky stavby vysoké pece a stájí, které zarůstají lesem. V roce 1935 byl postaven most přes Bílý potok.

Kaple na Šmelcovně byla postavena z darů a sbírek, vysvěcena 8. října 1905.

Od roku 1979 je Údolí Bílého potoka vyhlášeno oblastí klidu. Další turistické informace o Šmelcovně můžete najít např. na stránkách www.turistika.cz

Tradiční vítání jara se koná na Šmelcovně o první jarní neděli – v roce 2008 je to neděle 16. března.

Devět křížů

prostřední tři kříže z devíti Lokalita Devět křížů se nachází na cestě do Velké Bíteše nedaleko obce Lesní Hluboké (dříve Hluboké). Je to památka na "mord", který se zde odehrál 1540.

V roce 1539 tady zabloudil koňský handlíř, kterého před smrtí vysílením v hlubokých lesích zachránil místní sedlák. Handlíř se zamiloval do jeho dcery a slíbili si věrnost. Pak odjel do světa vydělávat peníze. Když se po roce vracel, dozvěděl se v hospodě, že jeho milá má právě svatbu. Zhrzený handlíř si najal pomocníka a počkali si na svatební průvod, který se právě vracel. Všechny postříleli, nakonec padl i pomocník a vlastní rukou i nešťastný handlíř.

Na tomto místě je pochováno všech devět zúčastněných. Nevěsta leží uprostřed a po stranách ženiši. Tyto kříže jsou jednou za 100 let obnoveny a znovu posvěceny.

Jarošův Mlýn

znak Jarošova mlýna Mlýn ve Veverské Bítýšce byl v roce 2002 Ministerstvem kultury ČR prohlášen za kulturní památku. Jarošův mlýn je výsledkem práce několika generací našich mlynářských předků. Dnešní osazenstvo se snaží uchovat mlýn v jeho původní podobě a s původním celodřevěným mlýnským zařízením. V Jarošově mlýně – muzeu – jsou pro širokou veřejnost kromě celoročně instalované mlynářské expozice pořádány výstavy, folklórní vystoupení, různá setkání a jiné kulturní akce.

Spoustu zajímavých informací, včetně otvírací doby muzea, dopravního spojení a mapy najdete na mlynářských stránkách.

Rozhledna Vladimíra Menšíka

turistická známka rozhledny V neděli 29. dubna 2007 byla slavnostně otevřena nová rozhledna v obci Hlína nedaleko od Ivančic. Nahradila původní rozhlednu, kterou zde téměř před sto lety postavil tehdejší klub turistů a která musela být v roce 1938 pro špatný stav zbořena. Pojmenování rozhledny bylo zvoleno na počest ivančického rodáka Vladimíra Menšíka.

Rozhledna stojí v nadmořské výšce 447 metrů, je vysoká asi 22 metrů. Z jejího vrcholu je možno spatřit například Pálavské vrchy, Bílé karpaty a za výjimečně příznivého počasí (snad několikrát během zimy) i více než 200 km vzdálené alpské štíty.

Podrobnosti o návštěvní době a mnoho dalších informací o rozhledně a její historii najdete na stránkách obce Hlína.


Hlavní menu:


www.domasov.info
šipky

Mapa stránek

Webdesign © JO-HA, e-mail: morel.sro@gmail.comNa začátek stránky