DOMAŠOV
Skoč na hlavní menu.

Činnost     Kontakt    

Orel, jednota Devět Křížů

Orelský přivesnický tábor v Domašově 2016

Druhý červencový týden se v naší obci uskutečnil již čtvrtý orelský přivesnický tábor pro děti ve věku 5 až 11 let. Tento rok se pro celotáborovou hru a soutěže staly inspirací nám všem známí modří skřítkové – Šmoulové.

Skupina šmoulů pod stromy

Během celého týdne plnilo 24 děti ve skupinách s pomocí svých kamarádů úkoly. Soutěží, her a jiných aktivit bylo opravdu mnoho, např. seznamovací a sportovní hry, výroba skupinových vlajek, malování táborových triček, pěvecko-umělecká soutěž po skupinkách, výlety na Hálův mlýn spojený s plaváním, dovádění na skákacím hradě. Mezi další aktivity patřilo i stavění šmoulí vesnice z přírodnin v lese, dále pak děti soutěžily v zajímavých sportovních disciplínách na šmoulí olympiádě.

Útočiště jsme nalezli v tělocvičně základní školy a hlavně v místní cukrárně, kde jsme každý den obědvali. Tímto bych chtěla poděkovat Pavlu Jankůjovi za poskytnutý azyl a hlavně za výborné domácí jídlo.

Podle reakcí dětí se domnívám, že se nám letošní orelský tábor vydařil a již se těšíme na příští půlkulatý pátý ročník.

Žihobce 2016

Skupina výletníků na hradním dláždění

Poslední týden v červenci se konal pobytový tábor na faře v obci Žihobce v Plzeňském kraji blízko Kašperských Hor. Šestnáct dětí školou nebo školkou povinných a čtyři dospělí vyrazili společně v neděli dopoledne směr Čechy. Po cestě jsme navštívili hrad Kámen s expozicí historie motorek v ČR a zámek Ohrada s expozicí rybářství, lesnictví a myslivosti.

Vlajka v rukou skupiny dětí.

Druhý den se děti rozdělily do dvou družstev a začalo celotýdenní zápolení, při kterém jsme sledovali život šumavského sv. Guntera z Dobré Vody u Hartmanic. Děti soutěžily ve fyzické zdatnosti a výdrži, vědomostních znalostech, šifrování, zručnosti a někdy přišlo na řadu i potřebné štěstí a náhoda. Nejen děti si mohly vyzkoušet střelbu z luku a pistole, pétanque, házet šipky či zahrát ruské kuželky.

Počasí nám docela vyšlo, prima osvěžení bylo v místním koupališti včetně vynikající zmrzliny. A i když pršelo, tak středeční výlet na hrad Kašperk, krátká návštěva Bavorska či cesta v pláštěnkách na Černé jezero měly úspěch. Z části i proto, že po cestě rostla spousta vynikajících borůvek.

Černé jezero na pozadí poutníka v modrém

Po sobotní celodenní stopovačce za pokladem k 6 km vzdálenému Strašínskému kostelu bylo vyhlášeno vítězné družstvo. Cestou si děti mohly v místním infocentru pohladit a nakrmit zraněné netopýry včetně výroby vlastního netopýra z papíru. Děti si rozdělily spoustu dobrot a pomalu se chystaly k nedělnímu odjezdu.

Na cestě zpátky v neděli jsme prozkoumali mlýn v Hoslovicích, který je považován za nejstarší vodní mlýn ve střední Evropě. Zde se natáčela řada známých pohádek (Kouzla králů, Tři bratři či Vodník a Karolínka). Ve večerních hodinách všichni, i přes technickou závadu jednoho z vozidel, dorazili šťastně do svých domovů.

Výlet do Krkonoš

Skláři v dílně při práci

Ve volných dnech kolem státního svátku 28. října jsme si udělali s našimi členy z Čech výlet do Harrachova, kde jsme v dopoledních hodinách navštívili místní muzeum sklářství a lyžování a odpoledne si udělali výlety k Mumlavským vodopádům a pod skokanské můstky.

Výlet na Pálavu

Velká skupina výletníků.

Dalšího státního svátku 17. listopadu jsme využili k výletu na Pálavu, kde jsme v mlze navštívili Sirotčí hrádek nad Klentnicí. Z něho jsme vyrazili do Mikulova. Tam jsme si na místním zámku prohlédli výstavu Víno napříč staletími a Římané a Germáni na Moravě.

Největší úspěch mezi mladšími členy ale měla návštěva Aquaparku Moravia v Pasohlávkách, kde se většina dětí nemohla téměř tři hodiny odlepit od místních tobogánů a skluzavek.

Veronika Křivánková, Renata Dufková a Magdalena Valová

Orelské tábory (z účastníkova pohledu)

Děti si hrají na louce

Přivesnický tábor se konal od 13. 7. do 19. 7. ve školní tělocvičně a zahradě, v Domašově a jeho okolí. Zúčastnilo se ho 23 dětí převážně předškolního a raného školního věku. Hlavní vedoucí nám dělala pančelka Anežka Večeřová, Verča Křivánková s taťkou a mamkou.

Řádění na skákacím hradu

První den se děti rozdělily do tří skupin a poté se hrály různé seznamovací hry. Kolem půl dvanácté jsme vyrazili na oběd v cukrárně u Jankujů, kde vaří výborná jídla, na kterých jsme si většinou pochutnali.

Děti s vodou na pískovišti

Během týdne mezi sebou soutěžila jednotlivá družstva o body, hrály se hry jako stopovaná a pokladovka. Protože nám vyšlo krásné počasí, odpoledne jsme se chodili koupat na Hálův mlýn. Malí se tam vyřádili na pískovišti a my starší zase v bazénu, kde se dal najít úkryt před věčně mlsnými vosami.

Děti s míčem v tělocvičně

Na konci tábora vyhrálo převážně holčičí družstvo Fialka :-)

Pro starší děti se ve dnech 19. 7. až 26. 7. konal pobytový tábor na faře v obci Žihobce na Šumavě. Zúčastnilo se ho 16 dětí z Domašova a okolí a 4 dospělí.

První den jsme strávili cestou na místo. Zastavili jsme na poutním místě Kostelní Vydří, v Jindřichově Hradci, Hluboké Nad Vltavou a Strakonicích.

Skupinka u lesa

Druhý den po příjezdu nám začala vařit pokrmy vynikající kuchařka Marta Barančíková. Oblíbenou vedoucí se stala hlavní vedoucí mamka, která za podpory táty zvládla celý tábor. Sice tu nebyly vosy, ale spalující slunce, kvůli kterému jsme se museli celé odpoledne obětovat a chodit na koupaliště a pro zmrzlinu.

Kuželky

Když během tábora zapršelo, navštívili jsme hrad Kašperk. Jinak jsme se pohybovali v Žihobci a jeho okolí s malým parkem a zámkem, s muzeem a netopýří stezkou.


Skupinka na dláždění

I přes vedro se nadále hrály různé hry, díky nimž se naše družstva mohla srovnávat. Na konci tábora jsme my – Zlaté Šípy – bohužel nevyhrály… Vítězem se stalo družstvo Orlů, které nás postupně dostalo na kolena.

Sepsala Markéta Valová


Orelské plavání

Bazén Zveme rodiče a jejich děti na Orelské plavání ve středu 30. prosince v Nové Vsi u Oslavan. Vstupné pro členy Orla zdarma.

Sraz máme ve 13.15 hodin na náměstí v Domašově před školou a odtud odjedeme vlastními auty přes Rosice do Nové Vsi. V bazénu bychom se zdrželi 1 hodinu a po svačině vyrazili zpět k domovu, kde bychom měli být do 16.30.

Přihlásit se můžete u Magdaleny Valové na tel. 546 441 359 nebo e-mailem na adrese valar@post.cz.

Svatovavřinecké posezení s harmonikou nad vínem a pivem

Dovolujeme si Vás pozvat na Svatovavřinecké posezení s harmonikou nad vínem a pivem, které se bude konat v cukrárně pana Jankůje v sobotu 8. srpna od 15 hodin.

V ceně vstupného 80 Kč je zahrnuta neomezená konzumace vystavených vzorků.

Co chystáme v nejbližší době

  • 1. až 3. 5. – automobilová návštěva poutního místa Montserrat s víkendovým přespáním na faře v Cizkrajově s výlety do okolí.
  • 17. 5. – účast na dětské atletické Grand prix v Brně-Bohunicích.
  • 31. 5. – automobilová pouť Župy Sušilovy ke sv. Floriánu v Moravském Krumlově.
  • 19. 7. – pouť v Kostelním Vydří a následný týdenní pobyt na Šumavě.
  • 8. 8. – chystáme ochutnávku piv a vín.

Orel 2014

Haló, haló. Tady Domašovský orel. Opět se Vám hlásí dopisovatel Lacko, který Vás seznámí s činností místního Orla.

Seznam akcí v roce 2014

  1. Bowlingový turnaj v dubnu v Ořechově
  2. Vesnický tábor Domašov 2014 (14. 7. – 18. 7.)
  3. Účast na turnaji petanque Koule Synalov, 20. 7. 2014
  4. Posezení s vínem u cimbálu 9. 8. 2014

Můžete si prohlédnout i několik fotografií z našich akcí.

Bowlingov turnaj

První akcí domašovských orlů a orlíků byla účast na bowlingovém turnaji, který se konal v Ořechově pod záštitou místního Orla. Naši účast jistila rodina Valova. Umístili se na krásném 11. místě.

Vesnický tábor Domašov 2014

Hlavní akcí bylo uspořádání tábora pro děti. Letošního tábora se zúčastnilo 23 kluků a holek. Většina jich byla už loni, takže nebyl problém s pamatováním jmen a rodičů. Táborem se táhly jako červená nit cesty a pobyt u Hálova mlýna. Tuto lokalitu jsme navštívili po dva dny, neboť nám přálo sluníčko. Došlo i na zmrzlinu, tak co by nám mohlo chybět?

Nezapomněli jsme však ani na školní zahradu, kde Anežka a Magda (vedoucí) překypovaly nápady na hry a zábavu – hry, fotbálek, práce s míčem, malování, vystřihování…

V době oběda došlo na přesun do cukrárny pana Jankůje, kde byl vždy připraven dobrý oběd i s mlsáním na závěr (zmrzlina, ovoce, zákusek). V pátek nám na ukončení tábora, stejně jako vloni, upekli dobré buchty.

Po obědě část táborníků (každý den menší a menší) odcházela spát do tělocvičny. Ostatní strávili odpolední pauzu činorodě: malováním, vystřihováním, barvením textilu a také hitem letoška – splétání náramků z barevných gumiček.

Kastelán gumového hradu Radek zajistil tento evergreen i pro letošní rok a jeho počin byl s uznáním přijat všemi táborníky.

Děti byly na začátku tábora rozděleny do skupin s tím, že každá skupinka si zvolí jméno, namaluje znak (erb) a vymysli pokřik. Celý tábor byl postaven na spolupráci dětí ve skupině a za svou činnost byly odměňovány body. Na závěr jsme rozdali ceny pro vítěze, ale myslím si, že vyhráli všichni. Každý účastník dostal také táborový diplom.

Pro příští rok plánujeme další tábor, ovšem dá-li Bůh a zodpovědné osoby.

Turnaji Koule Synalov

Naše družební Jednota ze Synalova a její starosta Michal Škvařil pozvali Jednotu Devět křížů na jejich každoroční turnaj v petangue. Zúčastnila se Valova děvčata, orlíci z Rosic, moje maličkost a nehrající kapitán Radek.

Dlouholetá zkušenost s pořádáním turnaje byla vidět a znát na každém kroku. Bylo dost koulí, hracích ploch i občerstvení. Pořadatelé měli objednánu cimbálovou muziku, která svou produkcí přispěla ke krásně strávenému odpoledni. Ozdobou turnaje byl starosta Orla Stanislav Juránek.

Účastníci byli rozděleni dle věku do skupin po 3 lidech – páni hráli společně s dámami či junioři s juniorkami. I když původní verze z Francie se hraje v parku nebo na jiné travnaté ploše popřípadě na pískovišti, organizátoři vytvořili hrací plochy na betonu – silná vrstva písku byla ohraničena čtvercovou konstrukcí ze dřevěných hranolků.

Jak jsem napsal již dříve, zkušenost byla vidět a znát. Moje skupina Myšáci (každá skupina si vybrala název nebo jméno) vyhrála 2 utkání ze tří. Myslím si, že nás až tak nemusí mrzet prohra v duelu číslo 3, protože nás porazili lonští vítězové, kteří nakonec vyhráli i tento ročník.

V juniorských kategoriích dostali odměnu všichni, v našich kategoriích tři vítězná družstva – pohár či pohárek, věcné dary a suvenýry, společné foto. Z našich umístění včetně mládeže vyplynulo jediné – trénovat, trénovat, trénovat…

Posezení s vínem

Po několika (dvou) schůzkách přípravného výboru akce Hody 2014 bylo seznáno, že tudy cesta nevede. Z nápadů, které zazněly, vyšel vítězně nápad uspořádat posezení s vínem u cimbálu – Košt 2014. Bylo však jasné, že tato akce nebude nejlevnější ani nejjednodušší.

Azyl pro tuto akci poskytl pan Jankůj ve své cukrárně. Dobrý nápad. S blížícím se termínem konání akce (sobota 9. 8.) vzrůstala aktivita i neuróza. Bude dost vzorků? Přijdou hosté? Povede se akce?

Na akci se sešlo (nakoupeno, věnováno) celkem 58 vzorků vína z mnoha oblastí Jižní Moravy (seznam je k dispozici u organizátorů). Cimbálová muzika Vonica z Krumvířa přijela včas a v pořádku. Oblíbená atrakce – skákací hrad – se tyčila za zahradou cukrárny v celé své modro-žluté kráse. JSME PŘIPRAVENI.

Už při stavění hradu se na obzoru objevila černá mračna a rychle se blížila k Domašovu. Tak z toho něco spadne. A spadlo. Začalo pršet, foukal celkem „pěkný“ vítr. Stěhování cimbálu z předzahrádky do cukrárny. Po nějaké době se počasí umoudřilo a cimbál se mohl vrátit na předzahrádku zpátky. Přicházejí první lidé. Začínáme.

Víno dobré, muzika výborná. A co návštěvníci? Asi mnohé odradil déšť ze začátku nebo byl nepříznivý vítr. Na Košt došlo pár desítek lidí (25 platících hostů). Dost vína se vypilo, ještě více vína zbylo. Kde se stala chyba? Nabízí se otázka, zda má význam něco pořádat – hody, košty, přednášky nebo posezení?

L. Šrámek
místostarosta Jednoty Orla

Svatovavřinecké hody

Již tradičně jsme spolupořádali Svatovavřinecké hody 2013.

Turnaj v petanque

V neděli 28. července jsme se s dětmi zúčastnili 11. ročníku turnaje v petanque „O synalovský pohár“. Naše děvčata v dětské kategorii obsadila třetí místo.

Příměstský tábor

V červenci jsme pro děti od 5 do 11 roků uspořádali příměstský tábor se zajímavým programem, který mimo jiné zahrnoval celotáborovou hru, různé tvůrčé i sportovní aktivity, duchovní zážitky i výlety. Z jednoho výletu – do Slavkova – jsou i dvě fotografie. Děti stojí na nádvoří zámku Děti ve skupině na nádvoří zámku

Hospice - umění doprovázet

V neděli 17. 3. 2013 tu pro vás byla přednáška „Hospice a umění doprovázet“ paní MUDr. Marie Svatošové – inspirátorky obnovení hospiců u nás a propagátorky paliativní medicíny.


Hlavní menu:


www.domasov.info
znak Orla

XHTML 1.0 Mapa stránek Nápověda

Webdesign © JO-HA, e-mail: morel.sro@gmail.comNa začátek stránky